Wyrzuć z siebie stres

BSR, czyli technika Body Stress Release, wspiera ludzki organizm w  wykorzystywaniu wrodzonej zdolności do samoleczenia i utrzymania dobrej kondycji. Jak podkreślają  zwolennicy tej metody, jest to możliwe dzięki uwalnianiu z ciała nagromadzonego stresu, który wywoływał uczucie zmęczenia, napięcie, brak energii i chęci do życia, a także bóle głowy, pleców czy poczucie odrętwienia.

Choć sesja BSR trochę przypomina masaż, to niewiele ma z nim wspólnego. To łagodny zabieg, podczas którego lokalizowane są obszary i kierunki napięcia w naszym organizmie. Wykorzystuje przy tym mechanizm biologicznego sprzężenia zwrotnego. Osobie poddającej się zabiegowi specjalista dostarcza bodźców w postaci lekkiego, lecz zdecydowanego nacisku, przebiegającego dokładnie w tym kierunku, jaki jest niezbędny, aby pobudzić ciało do uwolnienia nagromadzonego napięcia.

Ambasadorzy BSR w powiecie wąbrzeskim. Od niedawna mieszkańcami Czystochlebia są Andy Bengsch i Agata Sołtyszewska - Bengsch. Sympatyczne holendersko  -  polskie małżeństwo od 2010 roku zajmuje się praktykowaniem idei BSR. Po odbyciu specjalistycznego szkolenia w BSR Academy w Republice Południowej Afryki, państwo Bengsch zdobyli odpowiednie umiejętności, potwierdzone certyfikatem. Do osiedlenia się w Polsce skłoniła ich sytuacja rodzinna. A ponieważ właśnie w Czystochlebiu brat pani Agaty wypatrzył urokliwą działkę, to właśnie na niej małżonkowie postawili swój dom.  -  Jestem chyba pierwszym góralem w okolicy -  śmieje się Andy Bengsch (dom jest drewniany i posadowiony na sporym wzniesieniu  -  red.). Pani Agata jest absolwentką wydziału rehabilitacji na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Po studiach wraz z mężem zamieszkała w  Holandii, gdzie Andy Bengsch przez niemal trzydzieści lat był nauczycielem i dyrektorem szkoły dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Od kilku lat pracuje też jako specjalista Body Stress Release.

Warto dodać, iż mąż pani Agaty ma polskie korzenie. Jego pradziadek wyemigrował z Polski  do Holandii. Teraz prawnuk powrócił do kraju swoich przodków. Mimo że państwo Bengsch w Czystochlebiu zakotwiczyli dopiero rok temu, to czują się silnie związani z miejscem, które świadomie wybrali do życia.  -  Kiedy  zaczynaliśmy studia w RPA, wymarzyliśmy sobie, aby metodę BSR wprowadzić także w Polsce. Technika jest prosta, ale bardzo skuteczna, dlatego jesteśmy zadowoleni, że możemy ją rozwijać właśnie tu  -  mówi Agata Sołtyszewska  -Bengsch.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na BSR?

-  Body Stress Release to unikalna, uzupełniająca technika zdrowotna, która została opracowana w latach osiemdziesiątych XX wieku w RPA przez Gail i Ewalda Meggersee. Obecnie jest praktykowana na całym świecie. Potrzeba jej rozwinięcia zrodziła się z wyniszczającego bólu Ewalda Meggersee, jaki odczuwał po wypadku, który przeżył w dzieciństwie (w wieku pięciu lat spadł z drzewa) -  wyjaśniają państwo Bengsch. - W Holandii działa ponad stu specjalistów zajmujących się BSR. W Polsce, jak do tej  pory, jesteśmy jedyni - dodają.

Propagatorzy Body Stress Release zastrzegają, że technika ta nie stawia diagnozy ani nie leczy jakiegokolwiek schorzenia.  -  Proces uwalniania nagromadzonego napięcia zawsze zaczynamy trzema sesjami: 1, 4 i 11 dnia, ponieważ  napięcia są ułożone warstwami. W odniesieniu do techniki BSR najchętniej używamy określenia "zabiegi komplementarne,  uzupełniające"  -  zaznacza Andy Bengsch.  -  Ponieważ leki przeciwbólowe nie leczą, a tylko chwilowo maskują ból, to uzupełnieniem jest ta alternatywna metoda. Ból jest ważnym sygnałem, który wymaga odpowiedniego podejścia, stworzenia organizmowi odpowiednich warunków. Wtedy ból znika bez żadnych środków chemicznych  -  dopowiada pani Agata.  -My jedynie aktywujemy organizm, aby zrobił to, co sam potrafi. Podczas sesji BSR usuwamy "zaległe" napięcia, a jednocześnie w trakcie rozmowy uwrażliwiamy daną osobę, jakich zachowań powinna unikać.

Jak opisują małżonkowie Bengsch, Body Stress Release oferuje łagodny i skuteczny sposób na uwolnienie ludzkiego ciała z nagromadzonego napięcia, aktywując w ten sposób proces przywracający i wzmacniający naturalną zdolność organizmu do samouzdrawiania. Właśnie to nagromadzone napięcie może być przyczyną dyskomfortu lub innych objawów, których współczesny człowiek coraz częściej doświadcza. Obecnie dosyć powszechne są takie dolegliwości jak: bóle pleców i szyi, bóle głowy, rwa kulszowa, fibromialgia (schorzenie reumatyczne), skurcze, zaparcia, lęk, sztywność podczas wstawania z łóżka czy zawroty głowy. Nawet i dzieci mogą odczuwać niepokój, wiercą się, mają trudności, aby posiedzieć w jednym miejscu, są nadpobudliwe psychoruchowo.  -  Określenie "stress release" (uwolnienie stresu) może być trochę mylące, ponieważ nie chodzi tu jedynie o powszechne rozumienie stresu, ale głównie o nadmierne napięcie mięśniowe  -  tłumaczy pani Agata. -  Podczas sesji dokładnie testujemy miejsca, w których może się ono skupiać. Bardzo delikatnie, choć jednocześnie stanowczo, uciskamy określone miejsca na ciele klienta (głównie w okolicy kręgosłupa). Osoba uczestnicząca w sesji pozostaje przez cały czas w ubraniu, więc mimo iż stosujemy techniki manualne, nie jest to masaż. Można stwierdzić, że

BSR bardzo dobrze działa na wszystkie sprawy związane z przeciążeniem organizmu (migreny, bóle kręgosłupa itp.). Te napięcia w ciągu naszego całego życia kumulują się. I do pewnego momentu możemy nie odczuwać ich skutku. Ale często bywa tak, że zaskakują nas pewne sytuacje, na które nie mamy już wpływu, np. wypadki, choroby. Wówczas organizm sam nie daje rady, aby te wszystkie napięcia rozładować. Wtedy BSR staje się swoistym katalizatorem, który pozwoli pobudzić nasze ciało do "samoleczenia" - wyjaśnia Agata Sołtyszewska - Bengsch.

Technikę BSR można stosować zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W  zasadzie nie ma dla niej przeciwwskazań.  -  Ewentualnie w przypadku osób, które są świeżo po jakichś urazach czy zabiegach, należy odczekać, aby wydobrzały -  mówi pan Andy.

Gabinet jest już czynny, można się umówić telefonicznie. Skierowanie od lekarza nie jest potrzebne. 

Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami

Chętnie pomożemy i rozwiejemy Twoje wątpliwości